Aktualności

EATON - jak zabezpieczyć dom przed brakiem prądu?

Blackout to poważna awaria zasilania, występująca na większym obszarze w wyniku gwałtownych zjawisk pogodowych, uszkodzenia elektrowni czy nagłego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną. Powoduje przerwy w dostawie energii, przestają działać wszystkie urządzenia elektryczne w domach, budynkach użyteczności publicznej czy fabrykach - lodówki, kasy fiskalne, sygnalizacja świetlna, a nawet sieć wodno-kanalizacyjna. 

Blackout - coraz bardziej prawdopodobny na skalę lokalną.
Ryzyko długotrwałego blackoutu na terenie całej Polski jest niewielkie. System energetyczny jest dość dobrze zabezpieczony przed przerwaniem dostaw prądu do odbiorców. Coraz częściej mogą jednak zdarzać się miejscowe zaniki zasilania, dotyczące jednej miejscowości, gminy czy powiatu. Rośnie bowiem zapotrzebowanie na energię i postępują zmiany klimatu, które wpływają na ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Dodatkowo, sytuację komplikuje odchodzenie od paliw kopalnych na rzecz dużo mniej stabilnych odnawialnych źródeł energii. Problemy w systemie energetycznym mogą więc być odczuwalne dla każdego z nas.

Jak zabezpieczyć się przed awarią zasilania?
Jak wskazuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, na wypadek długotrwałego braku prądu podstawowym zabezpieczeniem są zapasy wody, jedzenia oraz świeczki i latarka. Warto też jednak zapewnić sobie awaryjne źródła zasilania w energię. Robią tak na przykład fabryki, szpitale, lotniska i serwerownie. Na użytek domowy można skorzystać z bezprzerwowego zasilacza UPS. W przypadku braku prądu UPS podtrzyma zasilanie urządzeń przez kilka czy kilkanaście minut (po tym czasie zadanie to może przejąć np. agregat). Na rynku są też dostępne małe UPS-y, między innymi Eaton 3S Mini, przeznaczone do podtrzymania pracy niewielkich urządzeń takich jak np. routery, ładowarki telefonów. Zapewniają one zasilanie awaryjne, a tym samym dostęp do sieci i wiadomości, nawet przez kilka godzin.
W zdecydowanej większość przypadków, w razie blackoutu, zasilanie awaryjne w formie UPS będziemy chcieli zapewnić jedynie dla pewnej grupy kluczowych odbiorników elektrycznych. UPS będący w stanie zasilić cały dom wiązałby się z ogromnymi jak na gospodarstwo domowe kosztami oraz koniecznością wygospodarowania znacznej przestrzeni, co zazwyczaj nie będzie uzasadnione. Jeśli jednak mamy taką potrzebę lub mieszkamy w miejscu narażonym na częste i długie zaniki zasilania, warto pomyśleć o przydomowym agregacie prądotwórczym.
Za pomocą zasilacza UPS z pewnością warto zabezpieczyć takie odbiory jak domowy sprzęt używany do pracy i rozrywki (komputer, sprzęt AV) w celu możliwości bezpiecznego zakończenia swoich codziennych zadań, jak również pozostania w kontakcie ze światem zewnętrznym. Dla takich zastosowań idealnie sprawdzą się kompaktowe „komputerowe” zasilacze, jak np. Eaton Ellipse PRO. Zdecydowanie należy również pomyśleć o zapasowym zasilaniu dla podstawowych urządzeń bezpieczeństwa, takich jak napędy bram czy kamery monitoringu. Bardzo częstą praktyką jest także stosowanie dedykowanego UPS-a do pieca CO w kotłowni. W takich zastosowaniach oczekiwany czas podtrzymania jest znacznie wyższy niż standardowe dla mniejszych urządzeń kilka minut. Swoją rolę idealnie spełnią tu zasilacze z funkcją podłączenia dodatkowych zewnętrznych akumulatorów, jak np. seria UPS-ów on-line z czystą sinusoidą na wyjściu Eaton 9E.
UPS chroni przed awariami zasilania, ale również przed przepięciami czy wahaniami napięcia w sieci. Wiele z tych urządzeń sprawdza parametry sieci i poziom zużycia energii. Może to pomóc przewidzieć sytuację, w której zabraknie nam prądu, a nawet wpłynąć na oszczędność energii. Identyfikowanie urządzeń, które pobierają jej najwięcej, pozwala lepiej zaplanować ich pracę i skłania do częstszego wyłączania sprzętu lub jego wymiany bardziej energooszczędne modele.
 


 
 
 
wróć do aktualności

Szybki kontakt

EL-PLUS Sp. z o.o. ul. Działkowa 8
41-506 Chorzów
 
Zadzwoń do nas:
32 346 01 00
32 346 01 01
Napisz do nas:
info@el-plus.com.pl

Oferta

Zainteresowany? Zapoznaj się z naszą ofertą handlową

MEGACENNIK

Nie czekaj! Już dziś kup produkty dostępne w MEGACENNIKU!